چاپ        ارسال به دوست

ایجاد شفافیت، مبارزه با فساد و رانت، حمایت از تولید داخلی و گسترش عدالت اجتماعی با راه‌اندازی "سامانه تدارکات الکترونیکی دولت"

به گزارش روابط عمومی مرکز توسعه تجارت الکترونیکی، دکتر رمضانعلی صادق‌زاده در نشست خبری با موضوع تشریح شیوه کار و اهداف سامانه تدارکات الکترونیکی دولت که صبح امروز در وزارت صنعت برگزار شد با بیان اینکه سامانه جامع تجارت الکترونیکی، سامانه نماد اعتماد الکترونیکی و سامانه تدارکات الکترونیکی دولت از جمله سامانه‌های راه‌اندازی شده در وزارت صنعت هستند گفت: سامانه تدارکات الکترونیکی فقط معاملات مربوط به دولت را پوشش نداده و سایر دستگاههای بخش حقوقی نیز باید معاملات خود را از طریق این سامانه انجام دهند.
وی خاطرنشان کرد: در پیاده سازی سامانه تدارکات الکترونیکی دولت از تجارب کشورهای پیشرفته نظیر آمریکا، ژاپن و کره جنوبی استفاده و پیاده سازی شده است. دکتر صادق‌زاده با بیان اینکه شفافیت، مبارزه با فساد و رانت، حمایت از تولید داخلی و گسترش عدالت اجتماعی، چهار رکن استفاده از این سامانه است، گفت: تامین‌کنندگان می‌توانند در دورافتاده‌ترین نقاط کشور در مناقصات و مزایده‌های دولتی شرکت کنند.
رئیس مرکز توسعه تجارت الکترونیکی افزود: الزام های قانونی مربوط به سامانه تدارکات الکترونیکی دولت در قانون برنامه ششم توسعه و احکام دائمی مورد اشاره قرار گرفته است، این الزام ها پیشتر فقط شامل دستگاه های اجرایی ماده ۵ قانون خدمات کشوری بود، اما اکنون بر اساس ماده ۵۰ قانون احکام دائمی با فراگیر شدن کامل، شامل نهادهای عمومی و غیر دولتی نیز شده است. بر این اساس، تمامی دستگاه‌ها ملزمند کلیه معاملات اعم از خرید، مناقصه و مزایده را که رقمی بیش از ۲.۲ میلیون تومان دارند را از طریق این سامانه انجام دهند. وی تاکید کرد: در حال حاضر 20 هزار تامین کننده در سامانه ستاد ثبت‌نام کرده‌اند.
دکتر صادق‌زاده همچنین در خصوص سامانه نماد اعتماد الکترونیکی افزود: نزدیک به ۱۵۰ هزار شرکت در حوزه فناوری اطلاعات IT در کشور وجود دارد که از این تعداد تاکنون حدود ۲۰ هزار مورد در سامانه نماد اعتماد الکترونیکی ثبت نام کردند. وی هشدار داد: مردم از شرکت هایی که فاقد نماد اعتماد الکترونیکی هستند، به صورت اینترنتی خرید نکنند.
رئیس مرکز توسعه تجارت الکترونیکی درباره‌ زمان اجرای طرح رجیستری تلفن همراه، اظهار کرد: تا پیش از این قرار بود که این طرح در اوایل تیرماه به اجرا برسد، اما این طرح از جانب وزارت ارتباطات به یک پیمانکار سپرده شده است که بنابر اعلام این پیمانکار و صحبت‌های انجام شده زمان قطعی اجرای طرح رجیستری همراه آخر مهرماه سال جاری اعلام شده است.
وی همچنین با اشاره به دیگر طرح‌های مربوط در این زمینه، اظهار کرد: نماد رجیستری، شناسه کالا و کد رهگیری کالای وارداتی سه طرحی هستند که در قبال کالاهای وارداتی به اجرا در خواهند آمد و ما سعی خواهیم کرد از تجربیاتی که طرح‌های شکست خورده قبلی در این زمینه داشته‌اند استفاده کنیم تا به بهترین شکل ممکن به اهداف تعریف شده برای اجرای این طرح‌ها دست پیدا کنیم.
در حالی که این روزها کسب و کارهای اینترنتی به گردش بالای مالی رسیده‌اند و موضوع تشکیل اتحادیه برای آنها مطرح می‌شود، رئیس مرکز توسعه تجارت الکترونیکی درباره‌ آخرین وضعیت تشکیل اتحادیه و وظایف مرکز توسعه تجارت الکترونیکی در این زمینه گفت: تلاش شده است که مرکز توسعه تجارت الکترونیکی از فرآیند طولانی اداری برای متقاضیان ثبت در اتحادیه کسب و کارهای الکترونیکی جلوگیری کنند، چرا که این افراد برای ثبت در این اتحادیه نیاز به استعلام‌های مختلفی از وزارتخانه‌ها و دستگاه‌های نظارتی دارند تا بتوانند شرایط لازم را برای ورود به کسب‌و کارهای اینترنتی و اتحادیه مربوطه به دست بیاورند.
دکتر صادق زاده در این باره افزود: افرادی که متقاضی ورود به کسب‌و کارهای اینترنتی هستند نیاز دارند در کنار کسب مجوز از وزارت صنعت، معدن و تجارت و مرکز توسعه تجارت الکترونیکی این وزارتخانه و دریافت نماد اعتماد الکترونیکی که به آنها مجوز فعالیت تجاری در فضای مجازی را می‌دهد، مجوزهایی را هم از وزارت ارشاد، سازمان مشاغل خانگی و موارد دیگری از این قبیل داشته باشند که در این زمینه مرکز توسعه تجارت الکترونیکی استعلام‌های اولیه‌ای را که برای مجوزهای خود دریافت می‌کند را به صورت الکترونیکی برای سازمان‌های مربوطه ارسال کرده تا فرآیند صدور مجوزهای مختلف برای افراد متقاضی به حداقل زمان ممکن برسد.
وی در پایان با اشاره به شرکت‌هایی که می‌توانند در اتحادیه کسب و کارهای الکترونیکی فعالیت داشته باشند، گفت: تاکنون ۲۰۰ شرکت فعال در حوزه کسب و کارهای الکترونیکی دارای پروانه کسب هستند و می‌توانند به محض تشکیل اتحادیه به عضویت آن در بیایند.


١٢:٤٣ - دوشنبه ٢ مرداد ١٣٩٦    /    شماره : ٦٠    /    تعداد نمایش : ٧٠٨