1 نماد اعتماد الکترونیکی
1.1 نماد اعتماد الکترونیکی چیست؟
نشانه‌اي نمادين است که منحصراً توسط مرکز توسعه تجارت الکترونيکي صادر شده و به کسب و کارهاي مجازي (کسب و کار اينترنتي و موبایل) مجاز با هدف ساماندهي، احراز هويت و صلاحيت آنها اعطا مي‌گردد؛ اين نماد پس از بررسي درگاه‌ (وب‌سایت) و احراز هويت و صلاحيت مالک (حقيقي يا حقوقي) آن براي مدت يک سال صادر مي‌گردد.
1.2 نماد اعتماد تا چه مدت اعتبار دارد؟
در حال حاضر نماد اعتماد اعتبار یکساله دارد.
1.3 ستاره‌های نماد اعتماد به چه معنی‌است؟
سطح اعتماد و کیفیت عملکرد و‌ب‌سایت را نشان می‌دهد. تعداد ستاره‌های بالاتر، نشان‌دهنده سطح بالاتر اعتماد و کیفیت بهتر عملکرد و‌ب‌سایت است.
1.4 آیا قبل از دریافت نماد اعتماد، استفاده از عکس نماد اعتماد در سایت اشکالی دارد؟
بله. نشانه نماد اعتماد الکترونیکی یک علامت دولتی است وهرگونه جعل وسوء استفاده از آن علامت ممنوع و مشمول احکام جعل علامت دولتی است . استفاده از تصویر نماد به جای نشانه آن مصداق جعل می باشد و ضمانت اجراء کیفری دارد.
1.5 آیا اطلاعات ثبت شده در سیستم نماد، در اختیار سایر دستگاه ها قرار می‌گیرد؟
خیر. اطلاعات شما محرمانه تلقی می‌شود. تنها به منظور احراز آدرس و شماره تماس مکان فیزیکی کسب و کار اینترنتی، برخی اطلاعات ارائه شده توسط متقاضیان نماد به مرکز توسعه تجارت الکترونیکی در اختیار پیمانکار مورد تایید مرکز قرار می گیرد
1.6 کدام اطلاعات متقاضیان نماد به منظور احراز آدرس و شماره تماس محل فعالیت کسب وکار اینترنتی در اختیار پیمانکار نماد قرار می گیرد؟
• نام و نام خانوادگی متقاضی
• نام کسب و کار اینترنتی و آدرس دامنه آن
• آدرس و شماره ثبت شده در تب کسب و کار تجاری
1.7 پس از دریافت نماد اعتماد، چه اطلاعاتی درباره کسب و کار اینترنتی مربوطه در پروفایل وی نمایش داده می‌شود؟
در صورت احراز شرایط دریافت نماد اعتماد و اخذ این مجوز، اقلام اطلاعاتی زیر به صورت عمومی در پروفایل شما در معرض دید بازدیدکنندگان قرار می‌گیرد: نام کسب و کار، آدرس وب‌سایت، وضعیت اعتبار نماد اعطا شده، نام صاحب امتیاز، آدرس کسب و کار، تلفن ثابت و پست الکترونیکی.

2 گواهی الکترونیکی ریشه
2.1 گواهی الکترونیکی چیست؟
گواهی الکترونیکی، فایل الکترونیکی است که حاوی مجموعه‌ای از اطلاعات در مورد مالک گواهی، مرکز صادرکننده گواهی، تاریخ صدور و انقضاء گواهی، حوزه کاربرد و ... است.
2.2 مفهوم PKE چیست؟
جهت استفاده از گواهی الکترونیکی در یک سامانه، لازم است قابلیت استفاده از گواهی الکترونیکی به آن سامانه افزوده شود. قابلیت بهره‌گیری از گواهی الکترونیکی و فراتر از آن زیرساخت کلید عمومی در سیستم‌ها را Public Key Enabling یا به اختصار PKE گوییم. عملیات PKE کردن می‌باید توسط کارشناسان نرم‌افزار ارائه شود و به سامانه مورد نظر اضافه گردد.
2.3 زیرساخت کلید عمومی (PKI) چیست؟
زیرساخت کلید عمومی (Public Key Infrastructure) به بستر فراهم‌شده در کشورها جهت به‌کارگیری گواهی‌های الکترونیکی گفته می‌شود که شامل مجموعه‌ای از قوانین، سیاست‌ها و دستورالعمل‌ها، استانداردها، سخت‌افزارها، نرم‌افزارها و فرایندهاست. مزایای استفاده از گواهی الکترونیکی در تعاملات الکترونیکی: «اطمینان از دست‌نخوردگی اسناد مبادله شده»، «اطمینان از هویت شخص ارسال‌کننده» و «اطمینان از انکارناپذیری تولید سند توسط تولیدکننده آن» است؛ بنابراین PKI (که بستر به‌کارگیری و مدیریت گواهی‌های الکترونیکی را در یک کشور فراهم می‌کند) پیش‌نیاز برقراری تعاملات تجاری/غیرتجاری الکترونیکی مطمئن در میان طرفین داخلی یا بین‌المللی است.

3 گواهي الکترونيکي مياني عام
3.1 آيا گواهي امضا براي شركتهاي خصوصي جهت ارسال اظهارنامه مالياتي اجباري است ؟
شركتها بايد از سازمان امور مالياتي استعلام كنند.
3.2 من متقاضي گواهي امضا الكترونيك براي يك شركت خصوصي جهت ارسال اظهارنامه مالياتي مي باشم مي خواستم بدانم چه مبلغي را بايد واريز كنم؟
مبلغ صدور گواهي امضا 260000 ريال مي باشد اما شما بايد وجه مورد نظر را با مراجعه به دفاتر اسناد رسمي به سردفتر بدهيد.
3.3 براي دريافت گواهي امضا بايد به كدام مركز مراجعه كنيم؟
به دفاتر اسناد رسمي فعال در زمينه صدور گواهي
3.4 براي تمديد گواهي امضاء چه اقداماتي بايد انجام داد؟
تاريخ اعتبار هر گواهي امضاء يك سال مي باشد و بعد از اتمام اين مدت بايد با مراجعه به دفاتر ثبت نام گواهي امضاء خود را تمديد كنيد.
3.5 User pin توکن بلاک شده است چگونه میتوانم آن را unblock کنم؟
برای unblock توکن ها نیاز به یک رمز مدیریتی به نام so pin می باشد که پیش فرض آن برای هر توکن متفاوت می باشد. و برای دستیابی به آن باید نرم افزار مدیریتی (manager) آن را اجرا کرد.
3.6 اگر هم userpin و هم so pin بلاک شده باشد چه باید کرد؟
در صورت بلاک شدن so pin باید توکن را initialize کرد.

4 سامانه تدارکات الکترونيکي دولت
4.1 آیا برای ورود به سامانه به توکن نیاز داریم ؟
خیر برای ورود به سامانه نیازی به توکن ودرج امضای الکترونیکی نمی باشد ولی برای تایید فرمها توسط کاربران دستگاههای اجرایی الزامی است.
4.2 در زمان ورود به سامانه مزایده با خطای"شناسه کاربری یا رمز عبور اشتباه است" مواجه میشوم.علت چیست؟
شناسه خود را باید با حروف بزرگ وارد نمایید همچنین در صورتی که رمز خود را تغییر داده اید رمز درست را وارد نمایید
4.3 در زمان کار با سامانه فرمها را به صورت ناقص مشاهده میکنم.علت چیست؟
در مرورگر اینترنت اکسپلورر با زدن گزینه compatibilitiy view می توانید صفحات را به درستی مشاهده کنید در صورت حل نشدن مشکل می توانید از مرورگر موزیلا فایر فاکس استفاده نمایید